Bilim İnsanları Bugüne Kadar Bilinmeyen Okyanus Bölgesi Buldu

Güney Karayip Denizinde araştırmalar sırasında bilinmeyen okyanus alanı ve türler keşfetti

Okyanusun derinliklerinde hala keşfedilmemiş bir çok yaşam alanları ve canlılar bulunuyor. Bu sebeple bilim insanları okyanusların derinliklerini keşfetmek durmaksızın  araştırmalar yapıyor. Güney Karayip Denizi'ndeki takım denizin kirlenmesi sonucu canlılar üstündeki etkisini incelerken tertemiz bir akustik sistem keşfetti.


Bilim insanlarının ilk araştırmalarına göre denizlerin kirlenmesinden dolayı canlılar daha önce yaşadıklarından daha derinde yaşamaya başlamışlardı. Sığ-resif balıklarının yaşadıkları yerleri inceleyen bilim insanları 6 yıl içerisinde yürüttükleri 80 insanlı dalış sırasında, 4 bin balık türünü belgeledi. Daha sonra araştırmaları dahada genişleten ekip 150-300 metre arasında yaşayan yeni bir okyanus bölgesi buldular.


Bilimsel olarak yapılan raporlarda yayınlanan bilgilere göre, yeni okyanus bölgesinde daha önce keşfedilmemiş 30 farklı yeni balık türü bulunuyor. Raporu yayınlayan Yazar D. Ross Robertson, incelenen balıkların yaklaşık beşte biriyle daha önce hiç karşılaşılmadığını vurgulayarak ilerleyen günlerde birçok yeni türün keşfinin gerçekleşebileceğini belitti.
Keşfedilen yeni okyanus bölgesinde en şaşırtıcı özelliği sığ-resif balıklarının en yüksek besin kaynağı olan alglerden yoksun olmasıdır. Buna rağmen bu bölge sığ-resif balıkları tarafından sıklıkla tercih ediliyor. İlk bulgularını paylaşan bilim insanlarının araştırmalarını derinleştirmesinden sonra deniz yaşamıyla ilgili birçok gerçek ortaya çıkabilir.

Yorum Gönder

 
Copyright © 2019 BiraZaman - En Güncel ve Özgün İçerikler
Powered byBiraZaman