Dokunma Hissi Sağlayan Biyonik El

Dokunma Hissi Sağlayan Biyonik El Kullanıma Sunuluyor    İtalyan ve İsviçreli bilim adamları tarafından üzerinde çalışmalar yapılan Dokunma hissiyatına sahip biyonik el ile ilgili yapılan çalışmalarda sona gelindi. İçinde bulunduğumuz yüzyıl içerisinde protezler büyük gelişmeler gösterdi. Günümüzde yapay protez kullanan insanlar kol ve bacakları sağlam olan insanlardan daha yetenekli olabildikleri durumlara gelmemize rağmen protezler Dokunma hissiyatı ile alakalı olarak geçtiğimiz yıllarda istenileni verememiştir. Fakat son yıllarda yapılan yoğun çalışmalar sonucu İtalyan ve İsviçreli bilim adamları yapmış oldukları ortak çalışmalar ile dokunma hissiyatına sağlayan biyonik elleri ortaya çıkardı.
Teknoloji ve bilim dünyasında büyük bir adım atılmasını sağlayan biyonik el projesi büyük çığır açtı. 23 sene önce fabrikada çalışırken geçirdiği iş kazasında elini kaybeden İtalyan bir kadın bilim adamlarının çalışmaları sonucunda ortaya çıkan biyonik eli kullanıyor. Yaşadığı hisleri anlatan kadın “Tıpkı kendi elinizmiş gibi anında hissediyorsunuz. Kıyafet ve ayakkabı giymek gibi aslında sıradan ama eliniz olmadığı için zor olan işleri yapmaya başlıyorsunuz ve tam olarak Bunu hissediyorsunuz.” Dedi.
    
        Biyonik El Hissiyatı Nasıl Sağlıyor?

 Bilim adamları tarafından tasarlanan biyonik el giyilebilir kılıf içerisinde ufak bir bilgisayar ile çalışıyor. Bir şey hissettiğiniz zaman üretilen sinyaller biyonik el ile bu bilgisayara iletiliyor ve iletilen sinyaller bilgisayar ile işlenerek kullanan kişinin koldaki sinirlere bağlı olan elektrotlar ile beyine aktarılıyor. Böylece normal ve hızlı bir şekilde dokunma hissi gerçekleşiyor. Yapılacak son testlerin ardından Nisan ya da Mayıs aylarında biyonik elin kullanıma girmesi bekleniyor.

Yorum Gönder

 
Copyright © 2019 BiraZaman - En Güncel ve Özgün İçerikler
Powered byBiraZaman