Evcil Hayvan Bakımı

Evcil Hayvan Bakımı


Evcil hayvanlar insanların en yakın dostlarıdır. Sahibinin duygularını dahi hisseden bu sevimli canlılar, insanoğluna sevgisini sunarak yaşamına ortak oluyor.
Birçok kişi evinde evcil hayvan besliyor. Bu hayvanlara bakmak zevkli olduğu kadar zordur da. Sevimli dostların bakımına özen göstermeliyiz. Bir hayvanın sorumluluğunu aldığımızda onun yemeğini, suyunu, temizliğini sağlamamız gerekir.

Evcil Hayvan Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Evimizde kedi veya köpek bakmak istediğimizde öncelikle onlara vakit ayırmamız gerekeceği için yaşantımızda küçük değişiklikler yapmalıyız. Örneğin; köpeğimizi sabah tuvalet ihtiyacı ve hava alması için her gün dışarıda gezdirmeliyiz. Bu sebeple sabahları normalde uyandığımız saatten 1 saat daha erken uyanmalıyız. Hayatımızda onlara bir yer açtıktan sonra en önemli husus ise bir hayvan sahiplenmek. Hayvan almak yerine sahiplenmeliyiz. Barınaklar sahiplenilmeyi bekleyen hayvanlarla dolu.
Bize arkadaş olmasını istediğimiz sevimli hayvanı bulduktan sonra ilk iş onu bir veterinere götürmek olmalıdır. Veteriner minik dostumuzun özelliklerini ve ihtiyaçlarını bize anlatacaktır. Ayrıca gerekli tıbbı bakımı yapıp bizi onları neyle ve nasıl besleyeceğimiz hakkında da bilgi verirler. Onların konforu için de çeşitli evcil hayvan ürünleri edinmeliyiz.
Mobilya Müzesi'nde evcil hayvanların konforunu en ince ayrıntısına kadar düşünerek tasarlanmış ürünler bulabilirsiniz. Özellikle hayvanların daha kolay ulaşması için yerden yükseltilerek tasarlanan mama kapları ve adeta şefkatli bir kucağı anımsatan hayvan oturma koltukları onlara sıcacık aile ortamını hissettirecektir.

Sokak Hayvanlarına Nasıl Yardım Edebiliriz?

Hayvanlar doğada yaşamını sürdürür. Ancak evcilleştirilen kedi, köpek, kuş vb. gibi hayvanlar doğada yaşarken çok fazla zorluklarla karşılaşırlar. Yemek ve su gibi ihtiyaçlarını karşılamak çoğu zaman imkânsız hale gelebiliyor. Özellikle çok sıcak ve çok soğuk mevsimlerde ölümle burun buruna yaşıyorlar. Bunlar sadece beslenme ihtiyacından doğan sıkıntılardır. Tabii bir de dış etkenler var. Bazı bilinçsiz insanlar hayvanların yaşamını tehdit edebiliyor. Savunmasız bu canlılara şiddet ve eziyet uygulayabiliyorlar. Ancak bu kadar kötü etmene karşın çok da duyarlı bireyler bulunuyor.
Bazı insanlar kapılarının önüne bir kap mama ve bir kap su koyarak sokakta yaşayan hayvanlar için yaşama alanı oluşturmaya çalışıyor. Bu konu hakkında bireysel yardımların yanında bir de bazı büyük firmaların çok önemli çalışmaları bulunmakta. Örneğin; Mobilya Müzesi de satılan her evcil hayvan ürünüyle barınak  hayvanları için mama yardımında bulunuyor.

Yorum Gönder

 
Copyright © 2019 BiraZaman - En Güncel ve Özgün İçerikler
Powered byBiraZaman