Kürtaj neden yapılır ?

Kürtaj neden yapılır ?
Kürtaj  ülkemiz ve dünya'da kadınların erken veya yanlış zamanda bebek sahibi olmak istemediği  için  başvurduğu yöntemdir. Kürtaj yüzyıllardır kullanılan bir yöntem olmakla birlikte bu çareye başvuran hiçbir kadın ilk veya son olmayacaktır. Yasaların ve sağlığın el verdiği sürece kürtaj seçimi kadının kendi iradesinde olan bir konudur. Ayrıca rahim içinden yapılan biyopsiler de kürtaj denilmektedir.

Hangi Durumlarda Kürtaj Kararı Alınmalı?

Kürtaj kelimesinin Fransızca bir kelime olan curotage’dan gelmektedir. Ülkemizde kürtaj yapılması 1972’ye kadar yasak olmakla birlikte günümüzde bazı yasalar çerçevesinde serbestleşmiştir. Yasalardan kısaca bahsetmek gerekirse hamile kalan kişi eğer 18 yaşından küçükse aile izni olmadan kürtaj yaptıramazlar. 18 yaşından büyük bekar kadınlar kendi istekleriyle kürtaj yaptırabilir, evli kadınlar ise eşlerinin onayı ile kürtaj yaptırabilirler.  Ülkemizin yasaları içerisinde kürtaj yaptıran kadının gebeliği 10. haftayı geçmemiş olması gerekmektedir. Eğer gebelik anne ve bebek sağlığı için bir sorun teşkil ediyorsa heyet raporu ile kürtaj işlemi gerçekleştirebilir. Hekimlerin belirlediği en uygun kürtaj zamanı gebeliğin 5 ile 8 haftaları arası tavsiye edilmektedir.

Kürtaj Yaptırmak

Kürtaj  yaptırmadan önce hasta kesinlikle kadın hastalıkları uzman bir hekim tarafından muayene edilmesi gerekir  ve uzman hekimin yönlendirmesi doğrultusunda hareket edilmelidir. Uzman hekim tarafından hastanın sağlık durumunu iyice incelenmeli ve kürtaja engel veya zorluk çıkartabilecek gibi durumlar değerlendirilmelidir. Gerekli durumlarda hastanın psikolojisini gözlemlemek açısından bir psikologdan da destek alınabilir.

Ağrısız, Sancısız Kürtaj

Kürtaj için günümüzde genellikle;  vakumlama tekniği kullanılmaktadır. Hastaya kürtaj işlemi yapılmadan önce genel veya lokal anestezi uygulanmaktadır. Çoğunlukla 10 ile 20 dakika arasında süren operasyon sonrasında hastanın gerekli kontrolleri yapıldıktan 1 saat sonra hasta taburcu edilebilir.Yorum Gönder

 
Copyright © 2019 BiraZaman - En Güncel ve Özgün İçerikler
Powered byBiraZaman