Ağız Kanseri Riskini En Aza İndirmek


Meyveler ve sebzeler çok fazla tüketilmeli


Besin eksikliği, ağızda kanseri daha olası hale getiren değişikliklere yol açabilir. Ancak meyveler ve sebzelerdeki vitaminler ve antioksidanlar bağışıklık sisteminizi geliştirir ve sizi korumaya yardımcı olur. Bu yüzden günde en 3 öğün almak gereklidir. Havuç, Brüksel lahanası ve kabak, özellikle ağız için iyidir.

Güneşten Korunmak


Güneşte çok fazla durmak sadece cilt kanseri olasılığını arttırmaz, aynı zamanda dudaklarınız için de bir problemdir. Mümkünse, günün ortasında Yoğun güneş ışığından uzak durun Öğle saatleri en güçlü olduğu zamandır. Dışarı çıktığınızda, tüm yüzünüzü gölgeleyen geniş ağızlı bir şapka takın. En az 15 olan bir güneş koruma faktörü (SPF) ile dudak balsamı kullanın ve sık sık takın. Ve bronzlaşma yataklarından uzak durun.

Alkol Kullanmak


Yıllar içinde çok fazla alkol içilmesi, ağız kanserine yakalanmanızı arttırır ve ağzınızın tahrişlenmesine sebep olur. Hemen hemen hergün içki kullanıyorsanız bu oran iki kat daha fazla olur. 


Sigara Kullanmak


 Sigara kullanmak ağız kanserinin riskini %50'lere varan arttırır. Sigara, puro veya pipolar gittikçe arttığından riskiniz artar. Fakat uzun bir süredir devam ediyorsanız bile, yol yakınken bırakmanız ağız kanseri olma riskinizi azaltacaktır. Ağız kanserine yakalandıysanız bile sigarayı bırakma, tedavinizin daha iyi geçeceği anlamına gelir, ve daha hızlı iyileşirsiniz. 
Yorum Gönder

 
Copyright © 2019 BiraZaman - En Güncel ve Özgün İçerikler
Powered byBiraZaman