Cinsel yönelim nedir?Cinsel yönelim terimi, bir kişinin cezbettiği cinsiyeti (yani, erkek veya kadın) ifade eder. Yaygın olarak açıklanan çeşitli cinsel yönelim türleri vardır:

  • Heteroseksüel  Heteroseksüel olan insanlar romantik ve fiziksel olarak karşı cinsinden hoşlanırlar: erkekler kadınlara  ve kadınlar erkeklere.
  • Homoseksüel (gey veya lezbiyen). Eşcinsel olan insanlar romantik ve fiziksel olarak aynı cinsiyetten etkilenirler: kadınlar diğer kadınlardan; erkekler diğer erkeklerden. Eşcinseller (ister erkek ister kadın olsun) sıklıkla “gey” olarak adlandırılır. Eşcinsel kadınlara lezbiyen de denir.
  • Biseksüel  Biseksüel insanlar, her iki cinsiyetten de romantik ve fiziksel olarak etkilenirler.

Heteroseksüel, gey veya biseksüel olmak, bir kişinin seçebileceği ya da değişmeyi seçebileceği bir şey değildir . Aslında, insanlar cinsel yönelimlerini, boylarını veya göz rengini seçtiklerinden daha fazla seçmezler. İnsanların yaklaşık% 10'unun eşcinsel olduğu tahmin edilmektedir. Eşcinsel insanlar, tüm milletler, etnik kökenler ve tüm sosyal ve ekonomik gruplarda, yaşamın her alanında temsil edilir.
Kimse tam olarak bir kişinin cinsel yönelimini belirleyen şeyleri tam olarak anlayamaz, ancak çeşitli biyolojik ve genetik faktörlerle açıklanabilirEşcinsel olmak  bir akıl hastalığı veya anormalliği olarak kabul edilmez.
Yanlış anlamalara rağmen, gey olmanın erken çocukluk deneyimleri, ebeveynlik stilleri veya birisinin nasıl yetiştirildiğine bağlı olduğuna dair bir kanıt yoktur .
Eşcinsel insanlarının Heteroseksüel (bazen “dönüşüm terapisi” olarak adlandırılır) değiştirmeye yönelik çabaların etkisiz olduğu ve zararlı olabileceği kanıtlanmıştır. 

Yorum Gönder

 
Copyright © 2019 BiraZaman - En Güncel ve Özgün İçerikler
Powered byBiraZaman