Farkındalık Nedir ? Hakkında Bilgi

geveze


'Farkındalık', bugünlerde çok duyduğumuz bir kelime, ama tam olarak ne anlama geliyor? Ne olduğunu, dikkatin faydalarının neler olduğunu ve bunu nasıl uygulamaya başlayabileceğinizi öğrenin.


Hiç bir yere gittiniz mi ve geldiğinizde, yolculuk hakkında gerçekten bir şey hatırlayamadığınızı anladınız mı? Planladığınızdan daha geç mi kaldın, hatta bütün gece, bir  televizyon dizisinimi izledin? Bunların hepsi akılsızlık örnekleridir. Bu şekilde yaşadığımızda, tamamen uyanık değiliz ve yaşamlarımızı tam olarak yaşamıyoruz.

Dikkatlilik tam olarak nedir?

Dikkatli olmak, düşüncelerimizin, eylemlerimizin ve çevremizde  olup bitenlerin daha fazla farkına varmak demektir. Güzel bir gün batımını fark edebilir ya da bir arkadaşının ne söylediğini planlamaktan ziyade, bir arkadaşının söylediklerini dikkatlice dinleyebiliriz. Ayrıca kendi duygularımızın ve düşüncelerimizin de farkına varmalıyız. 
Bu yüzden nelere dikkat etmemiz gerektiğine bilinçli bir şekilde karar vermeliyiz, geçmiş hakkında endişelenmiyor ya da geleceği planlamıyoruz ve düşüncelerimizi ya da duygularımızı kontrol etmeye ya da durdurmaya çalışmıyoruz - sadece onları fark ediyoruz.

Dikkatlilik 

Birçok insan için hayat daha yoğun ve yoğunlukla birlikte yorucu olmakta. Teknoloji, her zaman yapacak bir şeyimiz olduğu ve sadece 'yapmak' için çok fazla fırsat olmadığı anlamına gelir. İnsanlar genellikle aynı anda iki veya üç şey yapıyorlar: TV izlerken mesajlaşırken veya hatta kaldırım boyunca yürürken telefonlarına bakarken bunlar dikkatsizliklere neden oluyor. İnsanlar daha uzun saatler çalışıyor ve işlerini eve getiriyorlar bütün bunlar bizi stresli hale getirebilir ve dikkati bu stresi azaltmanın bir yolu olabilir.

Dikkatin yararları nelerdir?

Araştırmalara göre farkındalığın stres ve depresyonu azalttığını göstermektedir. Konsantre olmanıza, daha iyi bir anıya sahip olmanıza ve daha net düşünmenize yardımcı olabilir. Ayrıca, insanların sorunlarını yönetmelerine ve uykularını iyileştirmelerine yardımcı olabilir ve hatta kilo vermenize bile yardımcı olabilir, çünkü tüm abur cuburları düşünmeden yiyemezsiniz!

Nasıl daha dikkatli olunur

Şu anda deneyebileceğiniz çok basit bir teknik, birkaç dakikalığına gözlerinizi kapatmak ve duyabileceğiniz  çok sayıda  sesin sayılmasıdır. Bu, şu anda neler olup bittiğine odaklanmanıza yardımcı olacaktır.
Başka bir teknik, tipik olarak bir herhangi noktaya bir parçaya odaklanmaktır. Düşünmeden yemekten ziyade, yavaşlayın. Dikkatli bak ve parmaklarında nasıl hissettiğini fark et. Kokla. Sonra dilinize koyup tadına bakın. Sadece o zaman yavaş yavaş yemeye başlar, nasıl hissettirdiğini ve nasıl tadı olduğunu fark eder.

Bu tekniklerin her ikisi de sizi yavaşlatmaya ve şimdiki anıya odaklanmaya zorlar, ve dikkatinizi kendiniz için denemek isterseniz, çevrimiçi olarak bulabileceğiniz birçok fikir vardır. 

Yorum Gönder

 
Copyright © 2019 BiraZaman - En Güncel ve Özgün İçerikler
Powered byBiraZaman