GOOGLE, PENTAGON'UN 10 MİLYAR DOLARLIK BULUT REKABETİNDEN AYRILIYORAlphabet Inc.'in Google’ı, projenin kurumsal değerleri ile çatışabileceğini söyleyerek Pentagon’un 10 milyar dolar değerindeki bulut bilgi işlem sözleşmesi için rekabet etmemeye karar verdi.
Ortak Girişim Savunma Altyapısı bulutu veya JEDI olarak bilinen proje, büyük miktarda Savunma Bakanlığı verilerinin ticari olarak işletilen bir bulut sistemine geçişini içerir. Şirketler, 12 Ekim 'de 10 yıl sürecek olan sözleşme için teklif sunacaklar.
Google’ın Pazartesi günü yaptığı duyuruda, şirketin internet devi ile çalışanların orduyla ilgili yoğun protestolarından sonra Pentagon'un yapay zeka programı ile sözleşmesini yenilememeye karar vermesinden sadece bir ay sonra geldi. Şirket daha sonra, hangi yapay zeka projelerinin sürdürüleceğini değerlendirmek için tasarlanan bir dizi ilkeyi yayınladı.
Bir Google sözcüsü yaptığı açıklamada, "İlk olarak, JEDI sözleşmesi için teklif vermedik çünkü ilk olarak, AI İlkelerimizle uyumlu olacağından emin olamadık." "Ve ikincisi, mevcut hükümet sertifikalarımızla kapsam dışında olan sözleşmenin kısımlarının bulunduğunu belirledik."
Sözcü, Google’ın "ABD hükümetini bulutumuzla birçok yönden desteklemeye çalıştıklarını" da sözlerine ekledi.
Teknoloji şirketi kararlarında çalışanlara söz vermeyi savunan Teknoloji İşçileri Koalisyonu, Google'ın bulut rekabetinden çekilme kararının, "önemli bir güce sahip olan ve giderek daha fazla istekli olan teknoloji işçilerinin" sürekli "baskısından kaynaklandığını belirtti. kullan. "
Google, bir hizmetin barındırdığı verilerin duyarlılığına bağlı olan devlet bulut güvenliği yetkilerinin edinilmesinde Amazon ve Microsoft gibi diğer teknoloji şirketlerinin gerisindedir.
JEDI sözleşmesi, bulut hizmetleri için büyüyen federal hükümet pazarında Amazon'la yetişmek için mücadele eden teknoloji şirketlerinden büyük ilgi topladı. Proje için nihai şartlar, Temmuz ayında, Pentagon'un sözleşmeyi bir dizi sağlayıcı arasında bölmek yerine sadece bir kazanan seçmesi planlarına karşı çıkan Microsoft, IBM ve Oracle gibi teknoloji şirketlerinin Washington'daki bir aylık lobi kampanyasının ardından Temmuz ayında yayınlandı. .
Google sözcüsü, "JEDI sözleşmesinin birden fazla satıcıya açık olması durumunda, bunun bölümleri için çarpıcı bir çözüm sunacağız" dedi. "Google Cloud, çok bulutlu bir yaklaşımın devlet kurumlarının çıkarına en iyi şekilde bağlı olduğuna inanmaktadır, çünkü doğru iş yükü için doğru bulutları seçmelerine olanak tanır."
Kongre’ye verilecek bir raporda, Savunma Bakanlığı mevcut iktidar yasaları uyarınca birden fazla ödül almanın yavaş bir süreç olacağını belirterek, "DoD’un kurumsal yetenekli bulut bilişimin sağlayabileceği savaşçıya yeni yetenekler ve etkinliğin daha hızlı bir şekilde sunulmasını engelleyebilirdi."
Bakanlık ayrıca, "JEDI Cloud sözleşmesi kapsamında mevcut olmayan uzmanlık yeteneklerine erişmek için çok sayıda bulut sağlayıcıyla sözleşmeleri sürdürmeyi" beklediğini de belirtti.

Yorum Gönder

 
Copyright © 2019 BiraZaman - En Güncel ve Özgün İçerikler
Powered byBiraZaman