Koşu yapmanın 6 faydası1. Koşu kalp durumunuzu iyileştirir

Koşmak, kalp için harika bir egzersizdir. Zamanla, kalp pompanıza daha verimli bir şekilde akışının sağlanmasına yardımcı olur. Koşu atardamarları elastik tutar, böylece kan düzgün bir şekilde akar.
Kardiyovasküler egzersiz aynı zamanda kan basıncınızı ve kötü (LDL) kolesterolü düşürür, ve iyi (HDL) kolesterolü artırır, böylece kalp hastalığı riskinizi azaltır.

2. Fazla kilolarınızı vermenize yardımcı olur

Koşu yağ yakmak için mükemmeldir.Yani büyük kas grupları içerir, aslında kalori yakmak için en iyi yollardan biridir.
 73 kg'lık bir birey 12 km / saat hızda saatte 600 kalori yakabilir. Kilo vermek, zayıf kalmak mı yoksa sağlam bir popo mu istiyorsunuz? Koşmaya başla.

3. Koşmak kemik yapısını güçlendirir

Koşu, ağırlık taşıyan bir egzersizdir. Toprağa vurma, iskelet sistemine stresi koyar ve bu da kemik mineral yoğunluğunu (BMD) artırır. Daha yüksek BMD daha güçlü kemikler anlamına gelir. Bu, yaşlandıkça osteoporoz, düşme ve kırılma riskini azaltır.

4. Koşu beyni uyarır

Araştırmalar, koşu ve diğer aerobik egzersizlerin hipokampüste beyin hücresi büyümesini tetiklediğini göstermiştir - (beynin öğrenme ve hafızadan sorumlu kısmı) Koşu ayrıca beyin hareketlerini, koordinasyonu ve uzun süreli belleği kontrol eden alanları da geliştirir.

5. Koşu duygusal ve psikolojik iyileşmeye sebep olur

Koşu, endorfinler olarak adlandırılan doğal ve güzel hormonları salgılar. Doğal bir stres yaratıcısı olarak, koşma ruh halinizi anında kaldırabilir ve size iyi bir his verir.

6. Koşu yapmak yaşlanmayı geciktirir

Koşu, insan büyüme hormonunun salınmasını teşvik ettiği için yaşa bağlı kemik ve kas kaybını yavaşlatır. Maksimal aerobik kapasite (veya VO2 max), 20'li yılların ortalarından başlayarak, on yıl başına yüzde 10 oranında azalır. Koşu bu düşüşü durdurabilir.

Yorum Gönder

 
Copyright © 2019 BiraZaman - En Güncel ve Özgün İçerikler
Powered byBiraZaman