Sağlıklı saçlar için neler yemeliyiz besin ürünleri

Saçlarımınızın kaliteli yada kalitesiz sarı yada siyah veya kahverengi olmasını kendimiz seçemeyiz genetik olarak yada yaşa bağlı olarak saçımızın kalitesi yada rengi farklılık gösterir. Yalnız çoğunluk bayanlar olmak üzere  saçlarımınız şekillerini renklerini değiştirmek fobi haline gelmiştir.
Saçlarımınız güçlü ve sağlıklı olması için belirli besinler almamız gerekir bunları liste halinde sizlere sunuyorum.

Sağlıklı Saçlar İçin Yememiz Gereken 8 Ürün

1. YumurtaYumurtalar saç-sağlıklı gıdalar listemizde toplar çünkü çinko ve selenyum gibi diğer besinlerin yanı sıra çok miktarda protein ve biyotin içerirler. Saç folikülleri çoğunlukla proteinlerden yapılır ve diyette yeterli protein bulunmaması saç kaybına neden olduğu bilinmektedir.2. Meyveler


Meyveler diyetinize harika bir ektir, çünkü saç gelişimini destekleyen bazı bileşikler ve vitaminler içerirler. En büyüklerinden biri güçlü antioksidan özelliklere sahip C vitaminidir.

Antioksidanlar, saç köklerinin vücutta doğal olarak bulunan ve yaşlanmaya bağlı olan serbest radikallerin zarar görmesine karşı koruma sağlar. Vücudumuzda ayrıca, saçların kırılgan hale gelmesini ve kırılmasını önlemek için gerekli olan bir protein olan kolajen üretmek için C vitamini kullanırız. Son olarak, C vitamini vücudun ütüyü emmesine yardımcı olur ve saç dökülmesine de bağlı anemiyi önler.


3. Ispanak

Ispanak, folat, demir ve A ve C vitaminleri gibi besinler için her yönüyle mükemmel bir kaynaktır . Bunların her birinin sağlıklı saç büyümesinde oynayacağı bir rol vardır. A vitamini özellikle cilt bezlerinin saç derisini nemlendiren ve sırayla saçı sağlıklı tutan yağlı bir madde olan sebum üretmesine yardımcı olur.
Demir, kırmızı kan hücrelerinin vücutta oksijeni büyütmesi ve büyümesi için yardımcı olması için harikadır. Bir fincan ıspanak, tavsiye edilen günlük A vitamini,% 54'ünde kadınlar için demir için% 4'lük oran ve erkekler için% 10'luk RDA'dır.

4. Yağlı Balık


Somon balığı, ringa balığı ve uskumru gibi yağlı balıklar , omega-3 yağ asitlerinin konsantrasyonu nedeniyle saç gelişimini destekler . Balık yağı takviyesi artı antioksidan kullanan 120 kadından oluşan bir çalışmada, saçlarının ortalama olarak daha yoğun ve daha az kaybettikleri bulunmuştur.
Başka bir çalışma balık yağı takviyeleri saç inceltme kadınlarda saç dökülmesini önemli ölçüde azaltabileceği sonucuna varmıştır. Balık hayranı değilseniz, balık yağı takviyesi mükemmel bir alternatiftir. Bununla birlikte, balık ayrıca protein, selenyum, D3 vitamini ve B vitaminleri dahil diğer saç-sağlıklı besinleri de içerir.

5. Avokado


Avokado, sağlıklı E vitamini ile birlikte sağlıklı yağlar içerir.  C vitamini gibi, E vitamini de zararlı serbest radikalleri nötralize etmek ve saç büyümesini teşvik etmekte büyük bir antioksidandır .
Saç dökülmesi olan bir kişi üzerinde yapılan bir çalışmada, katılımcıların E vitamini takviyesi aldıktan sekiz ay sonra% 34.5 daha fazla saç büyümesi yaşadıkları bulunmuştur. E ayrıca kafa derisinin oksidatif stres ve hasardan korunmasında güçlü bir rol oynar ve kuru veya hasarlı kafa derisi sıklıkla daha az aktif kıl folikülü ile sonuçlanır.

6. İstiridye


 Çinko içeriği nedeniyle saç büyümesi için harikadır , ancak çinko, kırmızı et, baklagiller (nohut, mercimek ve fasulye), süt, yumurta, tam buğday, kabuklu yemiş ve tohumlar gibi gıdalarda da yüksek miktarlarda bulunabilir.
Çinko, saçınızın büyüme ve onarım döngüsünü destekleyen bir mineraldir. Çinkodaki bir eksiklik, telojen effluvium adı verilen bir saç dökülmesi biçimiyle ilişkilendirilmiştir.

7. Karides


Karides, protein, B vitaminleri, çinko, demir ve D vitamini içerir, bunların hepsi güçlü vitaminlerdir. Karides, genel olarak çok az yağ olmasına rağmen az miktarda omega-3 yağ asidi içerir.
EFA'lar, gelişmiş saç büyümesi ile bağlantılıdır, D3 vitamini eksikliği ise saç dökülmesine katkıda bulunur. Ayrıca doktorunuza D ilavesinin alınmasıyla ilgili konuşmak isteyebilirsiniz - çünkü bu, öncelikle güneşe maruz kalmaya tepki olarak sentezlenen bir besindir, daha çok sayıda yetişkinin eksik olduğu anlaşılmaktadır çünkü kapalı alanlarda çok fazla zaman harcıyoruz.

8. Fasulye


Et yemeği kesmek istiyorsunuz ama protein alımınızı ihmal etmek istemiyorsanız, fasülyeler mükemmel bir çözümdür. Fakat çok miktarda proteinin ötesinde , baklaların hepsi sağlıklı saç büyümesi için gerekli olan demir, biyotin, çinko ve folat sağlar. Daha da iyisi, fasülyeler çok yönlü ve oldukça uygun fiyatlı ürünlerdir sebze yemek sağlığınız açısından da faydalıdır bolca sebze yiyebilirsiniz.1 yorum :


  1. Hi! I love how informative and great your articles are. Can you recommend a List of Citrus Fruits or blogs that go over the same topics? Thanks a lot!


    YanıtlaSil

 
Copyright © 2019 BiraZaman - En Güncel ve Özgün İçerikler
Powered byBiraZaman