Hastalıksız Yaşam Faktörleri ?


Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için yapılması gereken belli başlı püf noktalar vardır. Hayatınızda yapıcağınız bir kaç ufak değişiklik ile daha sağlıklı bir yaşam sürmeniz mümkündür.

Küreselleşen dünya ve şehir hayatı, insan sağlığı açısından olumsuz sonuçlara neden olabiliyor.

Uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsanız, sağlığı iyileştirebilecek birçok olumlu yaşam tarzı faktörü vardır. Kuşkusuz, genlerinizi veya çevrenizdeki faktörlerin çoğunu değiştiremezsiniz, ancak diyet, aktivite, uyku, alkol kullanımı ve sigara kullanımı konusunda bilinçli  seçimler yapmak sağlık risklerinizi azaltabilir ve yaşamınıza potansiyel olarak yıllar ekleyebilir .

Fiziksel sağlığınız üzerinde olumlu ya da olumsuz etkileri olan faktörler hakkında okuyabileceğiniz çok sayıda metin ve yüzlerce makale vardır. Bununla birlikte, bu altı yaşam tarzı değişikliği, ömrünüzü en üst düzeye çıkarmak için en iyi kanıtlara sahip olanlardır.

1 - Düzenli ve Yeterli Uyku Miktarı Almak

Düzenli ve yeterli miktarda uyku almak listemizde ilk sırada yer almaktadır, uyku ve yaşam süresi arasındaki ilişki bir çok çalışmada gösterilmiştir.

Kadınların uyku yoksunluğunun olumsuz etkilerine daha duyarlı olduklarına dair bazı kanıtlar var, ancak cinsiyete veya yaşa bakılmaksızın iyi bir gece uykusu önemlidir.

Uyku, vücudunuza eski haline gelme ve yenilenme şansı verir aynı zamanda eski hücrelerin yenilenmesi ve hücre hasarının onarılması gibi vücudun ihtiyaç duyduğu tüm metabolik fonksiyonlara da etkisi bulunmaktadır.

Uyku düzeninizdeki değişiklikler, sağlığınızdaki bir değişikliğin de işareti olabilir, bu yüzden herhangi bir değişiklik olursa, doktorunuza danışın.

2 - Düzenli ve Dengeli Beslenmek

Sağlıklı ve dengeli bir diyet, kalp hastalığı, hipertansiyon, diyabet ve kanser gibi önde gelen kronik hastalıklar için enerji sağlamaya ve risklerinizi azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca normal kilonuzu korumanıza yardımcı olur. Bazı hastalıklar veya koşullar belirli beslenme veya diyet elementleriyle ilişkilerini kanıtlamıştır.

3 - Düzenli Fiziksel Aktiviteye Girmek

Günde 30 dakika düzenli fiziksel aktivite , kalp atış hızını düzenleyerek, kardiyovasküler hastalık riskini düşürerek ve osteoporoz ile ilişkili kemik kaybı miktarını azaltarak sağlığa katkıda bulunur. Şu anda, egzersiz eksikliğinin Avrupa'daki meme kanserlerinin yüzde 9'una ve kolon kanserlerinin yüzde 10'una katkıda bulunduğu düşünülüyor.

Hepsinden iyisi, yalnızca fiziksel aktivite sağlığınızı (ve belki de ömrünü) iyileştirmek için düşük maliyetli bir yöntem olmakla kalmaz, aynı zamanda paradan tasarruf etmenizi sağlar. Düşünün: çimlerinizi biçin, evinizi temizleyin ve daha fazlasını yapın. (Bazı tıbbi rahatsızlıkları olan kişilerin bu düzeyde bir aktivite yapmaması gerektiğine dikkat etmek önemlidir.)

65 yaşını doldurduktan sonra, gereksinimler azalmaz ve denge egzersizleri ve esneklik egzersizleri ekleyerek faydalanabilirsiniz.

1 - Hızlı yürüyüş

2 - Düz zeminde yavaşça bisiklet sürün

3 - Tempolu Koşmak

4 - Yüzmek

Yorum Gönder

 
Copyright © 2019 BiraZaman - En Güncel ve Özgün İçerikler
Powered byBiraZaman